פוסט טראומה ופגיעה מינית

פוסט טראומה

מהי הפרעה פוסט טראומטית?

אם אתם מרגישים דריכות מתמדת, סיוטי לילה והפרעות בשינה, לחץ, עצבנות, מחשבות חוזרות על חלקים מאירוע טראומטי שעברתם או תמונות שצפות- יתכן שאתם סובלים מהפרעה פוסט טראומטית.

הפרעה פוסט טראומטית היא תגובה נפשית-פיזית לאירועים עוצמתיים, בלתי נמנעים שבהם האדם נמצא במצב של פחד וחוסר שליטה או חוסר אונים. לעיתים התגובה תהיה בעקבות אירוע קיצוני ואפילו חד פעמי כמו תאונת דרכים, אירוע מלחמה, אונס, מצב/פרוצדורה רפואיים ולעיתים בשל אירועים מתמשכים של פגיעה פיזית או נפשית מתמשכת- לדוגמא התעללות חברתית, אלימות מילולית מבני משפחה, בגידה וכד'

כשנמצאים במצבים אלו וכל הדרכים שהיו מוכרות לכם להתמודד 'לא עובדות' , הנפש צריכה להגן על עצמה מפני תחושת הכאב הנפשי או הפיזי. ההגנה יכולה להתבטא בניתוק מהתחושה שיוביל לפסיביות או לפעולות אוטומטיות 'כמו רובוט'. ההגנות האלו הכרחיות לאותו הזמן אך יוצרות בעיות לאורך זמן. ברגע האיום/פגיעה יתכן שהדבר האפשרי היחיד שנותר היה להתנתק רגשית אבל הניתוק לא מאפשר תגובה מתאימה וגם לא מאפשר השלמה או 'עיכול' של מה שקרה.

הרגשות והתחושות הפיזיות שהיה צריך 'לשים בצד' או לנתק נשארות כמות שהן במקום פחות מודע ומשפיעות על תופעות של: כאבי ראש ומיחושים שונים, עצבנות, קושי להתרכז או ליהנות, דריכות, ירידה בביטחון העצמי, מחשבות מטרידות.

הסימפטומים האלו לא תמיד מקושרים לטראומה במיוחד שלעיתים הם מופיעים לא מידית מהאירוע. לעיתים ישנו אירוע אחר- שמציף את התגובות שהצליחו להיות 'קבורות' לזמן מה. כמו פצע שמנסה להחלים ופגיעה נוספת בו ,אפילו קלה, מעוררת מחדש את הכאב.

מהו הטיפול?
בקליניקה שלי העבודה הטיפולית נעשית בשיטות טיפול שהוכחו כיעילות לטיפול בפוסט טראומה, מוכרות בעולם ומשמשות גופים כצבא ארה"ב וישראל וארגוני סיוע עולמיים –טיפולים בשיטת EMDR ובשיטת PE

ככלל אנחנו רוצים לאפשר לנפש לעשות את הריפוי הטבעי, כפי שאנו עושים סביב אירועים פחות עוצמתיים ו/או כרוניים. אבל כשזה לא אפשרי בגלל שכל התקרבות למה שקרה מוציאה את המערכת מאיזון יש צורך בעזרה. כדי לעבד או בהשאלה 'לעכל' את האירועים יש צורך בהישארות בטווח הסיבולת של הנפש. מעבר לטווח הסיבולת יש עוררות יתר ומתחתיו אדישות והימנעות.

בטיפול- הריפוי מתאפשר מתוך העבודה המשותפת, ביחד, כאשר אני מחזירה אותך לטווח הסיבולת ומצד שני איננו מוותרים על העמידה מול האירועים כולל הרגשות הכואבים והמחשבות השליליות שנוצרו.

זאת לצד ההתמודדויות בהווה עם בעיות שנוצרו ביחסים הבינאישיים, מצבי רוח והבנה של דפוסים שאינם משרתים אותך היטב.

השחרור של הטראומה מאפשר הבנה טובה יותר של העצמי, חיזוק הערך העצמי וצמיחה של האישיות.

הפניה שלך נשלחה בהצלחה

אצור איתך קשר בהקדם